Шевченко і музика: Щетинський, Бетховен, Шуман | Music-Review Ukraine
Головна
Анонс
Шевченко і музика: Щетинський, Бетховен, Шуман
Квиток
Драган Мирослав
Івахів Соломія
м. Львів
15 січня 2015, четвер, 07:00
Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії
Шевченко і музика: Щетинський, Бетховен, Шуман

Шевченко і музика: Щетинський, Бетховен, ШуманУ творі «Епізод із життя поета» для скрипки і фортепіано Олександр Щетинський використовує теми з його опери «Перерваний лист», головним героєм якої є Тарас Шевченко.

Композитор так описує образний зміст твору: «Кінець 1840-х років, Шевченко відбуває заслання в далекій російській провінції. Цар суворо заборонив йому писати й малювати. Проте, криючись від сторонніх очей, поет записує нові твори, сповнені спогадів про Україну, її драматичну історію і жалюгідне сьогодення.

Поетова уява вільно ширяє від одного образа до іншого.

Сільська ідилія поступово тьмяніє і набуває загрозливого відтінку. Скарга переходить у ґротеск, співуча мелодія обертається на болісні вигуки. Аж ось поетові мрії перервані прозою солдатської муштри...». Фантазія «Епізод із життя поета» присвячена скрипальці Соломії Івахів і піаністці Анжеліні Ґаделія. Вони вперше зіграли твір 7 грудня 2014 р. в Нью-Йорку.

Шевченко і музика — це майже синоніми. Уся його поезія «дихає» народною піснею, що спонукало ледь не кожного українського композитора звертатись до Шевченка за текстами. Але окрім того Шевченко був справжнім «фаном» класичної музики і добре в ній тямив. «Божественний» (так його характеризує Шевченко в повісті «Музикант») Бетховен був одним з улюблених композиторів поета. Соната №9 для скрипки і фортепіано «Крейцерова», яка прозвучить на концерті, належить до найвідоміших творів німецького генія. Написана у 1803 р., вона перевершує традиційні для того часу уявлення про сонату — і за масштабами (твір триває близько 40 хв.), і за експресивністю, і за композиційними прийомами.

З особливим пієтетом ставився Шевченко до віолончелі. Недарма головний герой повісті «Музикант» грає саме на віолончелі. «Це лиш одна душа людська може так співати і плакати, як співає і плаче цей дивовижний інструмент» — каже він. У ре мінорному тріо Роберта Шумана усі три інструменти — фортепіано, скрипка і віолончель, — це одне музичне ціле, і особливо в третій, тужливій частині «Langsam, mit inniger Empfindung» («Повільно, з глибоким почуттям»), досягають вершинної чуттєвої єдності.

Виконують:
Соломія Івахів – скрипка
Мирослав Драган – фортепіано
Денис Литвиненко – віолончель

Програма:
Олександр Щетинський. «Епізод із життя поета», фантазія для скрипки і фортепіано за мотивами опери «Недописаний лист»
Людвіг ван Бетховен. Соната № 9 для скрипки і фортепіано ля мажор, op. 47 «Крейцерова»
Роберт Шуман. Фортепіанне тріо ре мінор, оp. 63


Е-Квиток


Виконавці: Мирослав Драган, Соломія Івахів
Концертні організації: Львівська обласна філармонія
Джерело: Львівська обласна філармонія

      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
110816_110.jpg