|
Вперше в Україні буде здійснено масштабний запис усіх камерних симфоній Євгена Станковича
Сьогодні
Поширити у Facebook
«Dictum: повний цикл камерних симфоній Євгена Станковича» – аудіозапис 15 камерних симфоній Євгена Станковича плюс 2 симфонії для камерного оркестру («Sinfonia lirica», №4 та «Sinfonia larga», №1), які не були введені композитором до структури циклу, але відповідають йому по суті. Ініціатива запису цих творів, створених у період 1971-2021 років – є унікальною для українського культурного простору, має безпрецедентне значення для збереження та популяризації національної музичної спадщини.
Ідея проєкту виношувалася кілька років в стінах філармонії, а стала можливою саме зараз, завдяки партнерству Національної філармонії України та Культурно-мистецької фундації Dusha UA за підтримці Українського культурного фонду.
Виклики, які поставила війна, гостро актуалізували проблему ідентифікації української культури на міжнародній сцені. Світ почав відкривати для себе раніше невідомий пласт сучасної української академічної музики, композиторів та виконавців. У цьому контексті активну позицію займає авторка ідеї проєкту, його кураторка і диригентка Наталія Пономарчук: працюючи в Україні та Британії, від 2023 року представляючи світовий лейбл IMG Artists, – на сьогодні вона є однією з найактивніших амбасадорок культурної дипломатії, що у своїй творчості сумлінно здійснює місію промоції українського виконавства та композиторської творчості.
Під орудою маестро Пономарчук у Будинку звукозапису Українського радіо вже записано одну із симфоній циклу – «Потаємні поклики», №5 для кларнета та камерного оркестру. Соліст Олег Мороз. Команда зустрілась із Євгеном Федоровичем, пересвідчилась у його доброму гуморі й отримала благословення на роботу. Попереду майже 4 місяці студійних записів у присутності головного члена команди – художнього керівника, композитора Євгена Станковича. Тож, назва проєкту недарма перекладається з латини: «Я сказав!» – «Dictum». Також вона апелює до двох творів для камерного оркестру, які композитор написав у 1987 та 2010 роках, що також увійдуть до цього альбому.
У концепції Наталії Пономарчук цикл камерних симфоній композитора постає з одного боку, як еволюція становлення авторського стилю Євгена Станковича, його психологічного «живого портрету», вираженого мовою музики, що змінювався і розквітав новими гранями 50 років, розвиваючи та оберігаючи власну, українську ідентичність. В широкому ж сенсі, спираючись на факт, що протягом творчого шляху Станкович часто експериментував з музичними стилями, створюючи блискучі композиції в дусі неофольклоризму, необароко, неоромантизму, використовуючи музичне мовлення авангардистів, – презентація 17 камерних симфоній Станковича як циклу – є ретроспективою, що ілюструє розвиток усього українського академічного музичного мистецтва останніх 50 років, в якому знайшли відбиття найяскравіші та найрізноманітніші стилістичні знахідки, що має небагато аналогів у світовій практиці і є безпрецедентним для українського мистецтва.
Кожен твір буде супроводжено авторською анотацію, як розкриває його концепцію, що є інновативним підходом у галузі презентації академічної музики. Новаторським і масштабним є і підхід до побудови художньої концепції альбому, поданої як спроба ретроспективи відображення еволюції авторського стилю композитора за 50 років його творчої діяльності, що має небагато аналогів у світовій практиці і є безпрецедентним для українського мистецтва.
У проєкті братиме участь Київський камерний оркестр НФУ, а також запрошені українські та іноземні солісти. Загалом близько 80 музикантів. Звукорежисер проєкту – Андрій Мокрицький.
Презентація CD запланована на осінь 2025 року.





Диригенти: Наталія Пономарчук
Композитори:Євген Станкович
Музикознавці: Ольга Стельмашевська
Діячі мистецтв: Михайло Швед
Концертна організація: Національна філармонія України
|