|
«Вечори на хуторі поблизу Диканьки» в Києві
Музична вистава учнів музичної школи №6 м. Дніпропетровська «Вечори на хуторі поблизу Диканьки»
30 березня 2009, понеділок
Поширити у Facebook
30 березня 2009 року в Малому залі Дитячої Академії мистецтв (м. Київ) відбулася мистецька подія, що, можливо, взагалі не має аналогів в Україні та за її межами. Учні звичайної музичної школи №6 м. Дніпропетровська, що гостювали в столиці, показали музичну виставу «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Цю прем’єру було присвячено 200-й річниці від дня народження М.В.Гоголя, а також ювілеям геніальних російських композиторів – М.П.Мусоргського та М.А.Римського-Корсакова.
Цікавість задуму полягає в тому, що музика такого рівня взагалі не виконується дітьми, а твори на гоголівські сюжети не тільки не входять до складу шкільної та училищної програм, але й майже не виникають на оперних сценах України. Крім того, автори сценарію та режисери постановки – Ольга та Володимир Скуратовські – вирішили, нібито, відродити старовинний жанр «pasticcio», «оперу-паштет». За основу майбутньої вистави був обраний текст повісті «Ніч перед Різдвом», а також музичний матеріал однойменної опери М.А.Римського-Корсакова. Але дійство було доповнено фрагментами «Майської ночі» того ж автора, «Черевичок» П.І.Чайковського та «Сорочинського ярмарку» М.П.Мусоргського. Це надало можливість розширити кількість яскравих ролей, а, відповідно, і розвинути діапазон творчих можливостей юних учасників.
Блискучий «тандем» Гоголь – Римський-Корсаков творцями вистави було обрано невипадково. «Ніч перед Різдвом» - мабуть, найяскравіша з ранніх повістей автора «Ревізору». Її соковитий гумор, яскраві та різноманітні характеристики, сила контрастів (український хутір та імперський Петербург), неповторні барви чарівної української ночі – все це однаково близько та зрозуміло й дорослим, і підліткам. А музика творця «Снігуроньки» чи не найкраще відповідає поетичній інтонації геніального письменника. Звичайно ж, оперні твори П.І. Чайковського та М.В.Лисенка на той же сюжет теж відзначені справжнім натхненням та блискавичними епізодами. Але, як не дивно, саме М.А.Римському-Корсакову, що народився на півночі Росії і назавжди пов’язав своє життя з Петербургом, вдалося втілити щиру, задушевну, справжню українську музичну мову. Іноді композитор обпирається на мелодії стародавніх обрядових пісень – колядок та щедрівок (як, наприклад, у хоровій колядці «На лугу красна»), частіше ж – уникає цитат, але зберігає стильові риси національного фольклору. В музично-поетичну «тканину» вистави, що була здійснена творчим колективом школи, органічно вплітаються чудові пісні Левка та Панночки з «Майської ночі», аріозо Солохи з «Черевичок», Гопак та Сцена і арія Хіврі з «Сорочинського ярмарку»…
Дитячі музичні театри – не рідкість в сучасному художньому просторі. Проте ситуацію, коли діти віком від 11 до 15 років виконують надскладні арії, хорові та ансамблеві сцени зі світових оперних шедеврів, можна сміливо визначити як унікальну.
Коли ж до цього додати, що юні виконавці поєднують з вишуканим вокалом акторську гру, танцювальні елементи (полонез та гопак), інструментальні соло, участь у створенні декорацій та виборі костюмів, - може з’явитись враження, що мова йде про вихованців елітних навчальних закладів, лауреатів престижних конкурсів.
Більшість з них і справді є лауреатами, проте – лише інструментальних змагань. Серед них – талановиті скрипалі, віолончелістка, флейтисти, піаністи, домристки. Але ж майже ніхто з учасників вистави з дитинства не співав навіть у шкільному хорі!
Коли ще 2 роки тому ідея подібного синтетичного дійства виникла у знаних в Дніпропетровську музикантів-викладачів Ольги та Володимира Скуратовських, ніхто навіть не прогнозував того, що виникне потреба виносити такі вистави поза стіни шкільного класу. Головну ціль автори проекту спочатку вбачали в тому, щоб діти на звичайних уроках з історії мистецтв та музичної літератури мали змогу «пропустити» навчальний матеріал курсу крізь призму власного світосприйняття.
Проте, коли минулого року силами педагогів та учнів було поставлено оперу-казку «Снігуронька» М.А.Римського-Корсакова, виявилось, що вистава стала справжнім явищем сучасної музичної педагогіки. Її було високо відзначено дніпропетровською громадськістю, серед якої – досвідчені музиканти-професіонали. Протягом 2008 року «весняну казку» Римського-Корсакова побачили глядачі Кіровограду та Москви, а в День Незалежності України – відвідувачі Тракайського замку (Литва), серед яких – повноважний посол України в Литві І. Прокопчук. Саме тоді й стало зрозумілим, що є сенс продовжувати та підвищувати рівень цієї творчої роботи.
Шкільна оперна вистава – унікальна можливість об’єднати драматичне, літературне, образотворче мистецтво та різні форми музикування (сольний та хоровий спів, інструментальне виконання). Зважаючи на складний підлітковий вік та фізіологічні темброві зміни, учням було досить важко подолати вокальні бар’єри. Але діти за допомогою викладачів О. Кифорук, І.Кузік, О.Школа, О.Антощук не тільки перемогли труднощі, але й за власною ініціативою включили в виставу додаткові вокальні номери, що їх не було заплановано спочатку. Велику інтонаційну роботу було також проведено під час підготовки декількох хорових епізодів «Ночі перед Різдвом».
Надзвичайно органічно звучать у виставі інструментальні номери, які виконав ансамбль домристів «Каприс» під керівництвом Н.Хміль. Вся ж оркестрова партія трималася у міцних руках концертмейстера В. Скуратовського.
Театральна постанова вимагала від всіх учасників серйозної роботи над акторською майстерністю, дикцією, виразністю інтонації та сценографією (режисер-сценограф Л.Сухова). Для дітей, що звикли перебувати на сцені лише в академічних умовах, це було вкрай важливим досвідом, дозволило їм імпровізувати, бути розкутими, пластичними.
Чорт - Софія Козинець Вакула -Денис Тищенко
Крім музичних, викладачі мали на увазі також і певні педагогічні завдання. Учасники вистави, які переживають пубертатний період, відкриті для різних впливів, іноді негативних. Важливо, що саме в цей час вони наблизились до справжнього шедевру літератури та музичного мистецтва, опинились в середовищі народних традицій.
Головне ж, на погляд керівників проекту, полягає в тому, що юні музиканти, доторкнувшись до живих джерел національного мистецтва та фольклору, через творче переживання та втілення яскравих художніх образів на сцені, мали змогу переконатись в безмежній красі рідної землі, країни, і це надихало в них відчуття не показового, зовнішнього, а справжнього патріотизму та любові до України.
Автор: Анатолій Селезньов
Фото: Наталія Бондарева
Виконавці: Володимир Скуратовський
Композитори:Володимир Скуратовський
|