На Черкащині відбувся фестиваль вокально-хорового мистецтва на честь Олександра Кошиця | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
На Черкащині відбувся фестиваль вокально-хорового мистецтва на честь Олександра Кошиця
На Черкащині відбувся фестиваль вокально-хорового мистецтва на честь Олександра Кошиця
26 вересня 2018, середа
Поширити у Facebook

Як для кого, а для мешканців села Тарасівка Звенигородського району, що на Черкащині, символом домашнього тепла і затишку в будь-якій точці світу залишаються українські народні пісні в обробці Олександра Кошиця.



Саме тут народився славетний диригент і композитор, саме сюди линули його думки впродовж усіх десятиліть еміграції.

І зойк його душі, такий відчутний у спогадах, не залишить байдужим жодного українця. Кошиць хотів жити в Україні, а довелося співати разом із капелою в концертних залах Європи й Америки.

Таким був наказ одного з керівників Директорії УНР, отамана Симона Петлюри, що відправив капелу на чолі з Кошицем у довге світове турне.

У 1985 році з Вінніпега до Тарасівки поклонитися землі, яка виростила геніального диригента, приїжджав його учень — Володимир Пилипів.

Йому вдалося застати старожилів, які співали у хорі Кошиця. Канадійців було декілька. Усі вони дивувалися, чому ім’я славетного сина цієї землі замовчується, чому в селі немає бодай сліду про те, що тут народився і виріс Олександр Кошиць.

Райком Компартії порадив селянам забути про ту зустріч з іноземцями… Лише в 2000 році в Тарасівці розпочалися зміни, пов’язані з відновленням історичної справедливості: було відкрито пам’ятну стелу із зображенням Кошиця, створено шкільний музей і започатковано щорічний фестиваль української народної пісні — тоді ще зі статусом сільського. Вивільнилася українська душа і разом з піснею полинула до небес — туди, де спочиває душа Кошиця.

Українцям-емігрантам доля цієї великої людини нагадує про обов’язок зберігати те, що називається національною пам’яттю. У місцевій школі ви можете побачити унікальну картину Василя Невмитого, який тепер живе у Берліні.

Художник передав сюди портрет Маестро своєї роботи (олія), з таким написом: «Кошиць на хмаринці. Музичний світоч навідався до Тарасівки, щоб побачити, як живе любе село. 2013 рік».

Лише одна ця картина варта всієї роботи аж цілого Науково-дослідного інституту україністики Міністерства освіти і науки, який займається, зокрема, зв’язками з українською діаспорою.

Інституцій такого плану є декілька, зокрема, це Інститут національної пам’яті та Український центр культури Міністерства культури, які планують низку заходів з нагоди сторіччя культурної дипломатичної місії Української республіканської капели на чолі з Олександром Кошицем.

«Буде видано збірник архівних документів із сімнадцяти країн світу, де виступала капела», — повідомила працівник Українського центру культури Тіна Пересунько.

Готується мандрівна виставка про світові гастролі цього уславленого хору. Наприкінці року місцем дислокації одного із заходів стане спеціалізована середня школа №296, в якій працює єдиний в Україні і світі музей Олександра Кошиця.

Утім, якби Маестро навідався сюди, то його найпершим зацікавленням були б не меморіальні таблички, а хорові колективи.

Адже сенсом свого життя вважав просування українських народних пісень, до збирання, обробки і виконання яких доклав чимало сил і вміння. Порадів би також, почувши власні духовні твори.

Найшвидше своєї мети Маестро досяг би, відвідавши днями фестиваль у Тарасівці з офіційною назвою «Обласне свято вокально-хорового мистецтва на честь 143-ї річниці від дня народження Олександра Кошиця». Погодьмося, звучить досить скромно як для такої феноменальної постаті.

Представник Інституту україністики Світлана Бойко висловила побажання, щоб свято набуло статусу національного, а згодом і міжнародного.

«Цей фестиваль, — зазначила вона, — одна з можливостей повернення забутих імен великих українців. Зі свого боку, Інститут проводить міжнародні конкурси з українознавства. Зокрема запрошує до участі в конкурсі учнів 8-11 класів та вчителів середніх загальноосвітніх шкіл, досліджуючи різні грані неординарної постаті Кошиця».

Фестиваль зібрав аматорські колективи з усієї Черкащини, в ньому взяв участь також хор «Просвіта» під керівництвом Раїси Марченко з Києва. Пролунали народні пісні в обробці Кошиця, такі як: «Червона калина», «Ой на горі та женці жнуть», «А вже півні», «Ой на горі пшениченька», «Чуєш, брате мій», «Гей, я козак з України», «В гаю зелененькім» та багато інших.

Не були винятком й українські пісні сучасних композиторів, які стали популярними. Одна з таких — «Пісня про Бандеру» (музика Василя Дунця, слова Степана Галябарди) — прозвучала у виконанні хору «Просвіта».

Незабаром Тарасівку очікує важлива подія, яка внесе позитивні корективи в усю мистецьку тканину краю — місцеві ви­бори, що увінчаються створенням об’єднаної громади.

Очікується, що до неї увійдуть Тарасівка, Шевченкове, Будище і Пединівка. Долучення до громади таких сіл, як Моринці і Боровикове, — бажане, але поки що остаточно не вирішене.

Зі слів сільського голови Раїси Недоступ, місцеві кошти дадуть можливість упорядкувати ділянку, де жили Кошиці — там зберігся дуб, що стояв коло їхньої хати, а також облаштувати співоче поле, прокласти сюди заасфальтовану дорогу.

При цьому осердям мистецького життя майбутньої громади, поза сумнівом, залишатиметься Шевченківська загальноосвітня I-III ступенів школа-інтернат мистецтв та народних ремесел.

Фестиваль показав, що до хорових колективів Черкащини, та й усієї України, приходять «виконавці, чий рівень є не так аматорським, як, швидше, напівпрофесійним», за висловом завідувачки музею Кошиця, керівника хорових колективів «Вирлиця» і «Гагілочка» київської середньої школи №296 Світлани Литвинової.

А головне, що в сьогоднішній Україні попит на українську народну пісню зріс і продовжує зростати, що показали останні гастролі хору «Просвіта» у прифронтовому Маріуполі. І фестиваль у Тарасівці закінчився правильно — оплесками стоячи і скандуванням «Слава Україні!» — «Героям — слава!» Маестро залишився б задоволеним.


Джерело: Україна молода



Інші:

Про владу, кохання та підступність
Вперше в Україні презентували легендарний бродвейський хіт “Чикаго”
Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
"Мрії щасливого року": артисти Запорізької філармонії порадували глядачів ще однією прем"єрою
Ансамбль "Полтава" обласної філармонії відтворив на сцені різдвяні традиції
27 грудня у знаменитому будинку Роліт відбулась прем’єра перформансу-променаду «Гра в хованки з паном Лятошинським»
"Нове Різдво" хору ім. Бортнянського
«Котигорошко проти вікінгів»: ПРЕМ’ЄРА ВИСТАВИ
Напередодні Різдва у великій залі Ніжинської музичної школи відбувся святковий благодійний концерт на допомогу ЗСУ
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
"Сойчине крило": через 67 років після прем'єри повернувся на сцену балет Анатолія Кос-Анатольського на сюжет новели Івана Франка
У харківському метро пройшли концерти зірок оперного театру
Концерт юних віртуозів
Культурна дипломатія в дії
Незламній Україні присвячується
      © 2008-2024 Music-review Ukraine