Фігаро тут... | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Фігаро тут...
Лінник-Савка Людмила
Кречко Оксана
Форкушак Олександр
Яловенко Ольга
Мандрика Наталія
Академічний камерний оркестр
Фігаро тут...
Уперше музична драматургія Моцарта на прикарпатській сцені
17 квітня 2013, середа
Поширити у Facebook

В Івано-Франківську відбулась прем'єра "Весілля Фігаро". Фото з сайту: www.report.if.uaАншлагом, оваціями та емоційними «браво!» зустріли завсідники івано-Франківської обласної філармонії спектакль «Весілля Фігаро».

Вперше в Івано-Франківську своїми силами було поставлено комічну оперу В.-А. Моцарта.

Блискуча виконавська майстерність музикантів академічного камерного оркестру «Harmonia Nobile» та солістів філармонії навіть скептиків залишила без аргументів.

Власне, достеменно невідомо, чи були скептики, та можемо припустити, що так. Адже Івано-Франківськ — місто, де немає оперного театру.

І не кожен знає, що в ті, кращі, часи Станіславова він тут насправді був, хоча «Фігаро», кажуть, не ставили ніколи.

Та, з другого боку, шанувальників класичного мистецтва у нас не бракує. Це довів започаткований кілька років тому піаністкою Тетяною Дранчук мистецький проект «Оперний феєрверк», коли на сцені філармонії і муздрамтеатру виконували оперні партії наша краянка, а нині солістка Вроцлавського театру опери і балету ірина Житинська та «золотий голос» Польщі Арнольд Рудковський, наш Василь Садовський та учениця Євгенії Мірошниченко Ольга Безсмертна, польські оперні зірки Алєксандра Кубас та Ярослав Бодаковський. Усі разом вони подарували прикарпатцям твори Моцарта (арію з «Чарівної флейти»), Верді (з опери «Отелло»), Бізе (арії з опери «Кармен»), Гуно (з опери «Фауст»), Пуччіні (з опери «Богема»).

Зрештою, всесвітньо відома оперна діва ірина Маланюк, володарка бельканто і так звана варнерівська виконавиця, котра 2009 року знайшла вічний спочинок у швейцарському Цірлі, 1991 року таки відвідала своє рідне місто. І з цієї нагоди тут навіть започаткували конкурс молодих виконавців її імені.

Історія від Бомарше про Фігаро з’явилася 1784 року. Цю жартівливу п’єсу від того часу й донині втілюють на сцені у різних жанрах. Оперу Моцарта «Весілля Фігаро» вперше в Україні поставлено у 1920 році в Київському театрі ім. І. Франка. Сюжет комедії по-своєму мелодраматичний, хоча й веселий. Графиня Розіна (Ольга Яловенко) любить графа, але не проти розважитися з юним хрещеником пажом Керубіно (Наталія Стецюк), проте флірт цей зовсім безневинний. Граф Альмавіва (Олександр Форкушак) кохає графиню, але сімейні «кайдани» йому вже дещо заважкі.

Тому він шукає розваг на стороні й не проти відхопити ласий шматочок від чужого пирога, заглядаючи на покоївку дружини Сюзанну (Оксана Кречко). Для цього він навіть відновлює право першої ночі. Хитромудрий Фігаро, графів камердинер (Володимир Рудницький), здається, бачить і передбачає все наперед. Може, через це безпідставні ревнощі відбирають у нього розум. Та, зрештою, все складається якнайкраще. і до цього, звісно, доклали руку жінки.

Режисер-постановник спектаклю «Весілля Фігаро» Людмила Лінник-Савка мріяла поставити «Весілля Фігаро» ще зі студентських часів. Сьогодні завдяки команді талановитих однодумців ідея стала реальністю.

«Це насправді експериментальний проект, скажемо так: ще не опера, така, як би ми хотіли бачити в оперному театрі, але однозначно це вже більше, ніж концертне виконання. Ми запропонували театралізоване костюмоване виконання, з мінімальними декораціями. Це повністю опера Моцарта, але з невеликими купюрами, тобто трішки скорочена, бо ми не вводили другорядних дійових осіб, тобто витримали тільки дві сюжетні лінії — граф, графиня, Фігаро і Сюзанна. І ще двоє персонажів — Керубіно і Бартоло.

Другорядні персонажі ми поки що скасували, але маємо у планах, що цей спектакль буде розвиватися і за якийсь час ми вийдемо на повну постановку «Весілля Фігаро». В оригіналі опера триває три години, у нас — дві. Дуже важливо, на чому я хотіла б наголосити, — це участь нашого камерного академічного оркестру «Harmonia Nobile» в цьому проекті. По-перше, Олег ўерета і Наталія Мандрика — то були перші люди, котрі підтримали цю ідею. Що стосується вокальних сил, то у нас проблем нема, власне і цей матеріал ми взяли тому, що можемо вокально осилити. Наші солісти поставилися до роботи з величезним ентузіазмом, вони вивчили всі абсолютно нові партії мовою оригіналу. На це пішло два місяці, і ще місяць з лишком — на постановчу роботу: на мізансценування та інше.

Однозначно дякую всім солістам, котрі відклали свої справи і не йшлося про те, що їх робочий день закінчується, в котрих не було ні вихідних, ні свят, ні вечорів. Величезне спасибі трьом людям, нашим концертмейстерам, — Надії Кернікевич, Ользі Банашек, Олі Павлюк. З ними ми повністю вивчали партії і робили усі мізансценічні — виснажливі — репетиції. В спектаклі задіяно солістів філармонії і двох студентів інституту мистецтв — Володимира Рудницького — Фігаро і Наталію Стецюк — роль Керубіно. Вони наразі студенти, але дуже добре впоралися. Усі костюми ми створили силами наших кравчинь, тут у філармонії, нам допомагала молода дизайнерка Наталя Лаврук. Що стосується сценографії, то її творив наш художник Віктор Амєлін. Я наголошую, що в цій нашій постановці велике значення мав технічний бік, тобто робота всього технічного персоналу. Вони доклали масу зусиль», — каже Л. Лінник-Савка.

Лібрето українською мовою, два оповідачі (Л. Лінник-Савка та Микола Ящук) легко й дотепно у віршованій формі частково доповнювали зміст і давали енергетичне забарвлення дійству, емоційно налаштовували глядачів. Заслужена артистка України концертмейстер оркестру Наталія Мандрика зробила переклад музики для камерного оркестру, бо опера в оригіналі написана для симфонічного оркестру. Увертюри №1 і №9 адаптувала для камерного складу оркестру Валентина Сенюк.

Народна артистка України професор інституту мистецтв ПНУ ім. В. Стефаника Христина Фіцалович сказала: «Я щаслива, я просто зачарована, що сьогодні тут співають наші студенти і випускники. Це прекрасно, що в нашому місті ми чуємо мовою оригіналу такий твір. Мої колишні студенти — Олександр Форкушак і Оксана Кречко — сподобались, звісно, найбільше. Всі вокалісти надзвичайно добре поводилися на сцені, такими голосами може пишатися будь-яке місто, навіть столиця, а оркестр — це вершина із вершин. Ви погляньте, як зацікавився глядач, молодь. Думаю, що твори високої класики тепер ми чутимемо не раз».

Віра Яремко: «Я працюю в симфонічному оркестрі івано-Франківської філармонії. Завжди треба з чогось починати, якщо є вдалий початок, значить, усе буде добре з професійним мистецтвом в нашому місті».

Звісно, меж досконалості немає. Організатори проекту «Оперний феєрверк» не планують зупинятися на цьому. А незаперечним залишається факт: у перенасиченому полікультурному світі й нині оперні театри збирають аншлаги, бо класику сьогодні перетворюють на висококласне шоу. Незмінними залишаються лише вічні музика і тексти та відбірні голоси.


Автор: Леся Тугай
Колективи: Академічний камерний оркестр "Harmonia Nobile" Івано-Франківської обласної філармонії
Виконавці: Людмила Лінник-Савка, Оксана Кречко, Олександр Форкушак, Ольга Яловенко, Наталія Мандрика
Концертна організація: Івано-Франківська обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал Івано-Франківської обласної філармонії
Джерело: galychyna.if.ua



Інші:

Симфонічні твори Станіслава Людкевича
Прем'єра симфонії - сорок років згодом
У Таллінні відбувся благодійний концерт класичної музики "Перетин культур"
В філармонії Одеси відбудеться концерт кларнетиста Ксіди та оркестру під керівництвом Шаврука
Французький органіст Жан Марі Леруа виступив на ІV фестивалі органної та камерної музики "Sounds of BACH" у Чернівцях
У Дніпрі завершився Міжнародний музичний конкурс
До Тернопільської філармонії завітав Шуберт зі своєю "Шубертіадою"
Сценографічна спадщина Євгена Лисика
У Страсбурзі відбувся концерт за участі українського оркестру та дитячих хорів
«Від бароко до класицизму»: музиканти оркестру «Ars – Nova» порадували миколаївців гарною музикою
У Ніжинській музичній школі на благодійному концерті зібрали 10 тисяч на тепловізор
Фотомиті "Київської пекторалі". Подія, яка вже стала історією
"Вечір української музики" у Кропивницькому
Маріупольський оркестр «Ренесанс» взяв участь у великому концерті в Італії
Музичний символ солідарності: на другу річницю великої війни оркестр Львівської філармонії виступив у Варшаві
"Музика без меж": у Дніпровській академії музики провели Міжнародний фестиваль академічного музичного мистецтва
Сучасна академічна музика та саунд-перформанси в іменах — 11 українських композиторів, чиї концерти не варто пропускати
Від Бетховена до Скорика: пам’ять Небесної сотні в Харкові вшанували музикою
“Музичні мости”
Полтавська обласна філармонія презентувала програму «Присвята Астору П’яццолі».
Абстракція в дикому вигляді: The New York Times про українську оперу Chornobyldorf
У Києві показали сучасний балет «Д.І.М.» про вимушену міграцію
У Львові під час концерту колядок і щедрівок хор "Дударик" зібрав понад 80 тисяч для військових
У "Карнегі-хол" у Нью-Йорку прозвучали твори відомих українських композиторів
Прем’єри та присвяти на концерті «Тиха молитва» у Львівській філармонії
З 3 по 8 січня у філармонії пройшов перший цьогорічний фестиваль органної та камерної музики «Bach Contemporary». Цьогоріч фестиваль представив публіці 8 різноманітних концертів обʼєднаних генієм Баха
"Мрії щасливого року": артисти Запорізької філармонії порадували глядачів ще однією прем"єрою
Ансамбль "Полтава" обласної філармонії відтворив на сцені різдвяні традиції
27 грудня у знаменитому будинку Роліт відбулась прем’єра перформансу-променаду «Гра в хованки з паном Лятошинським»
"Нове Різдво" хору ім. Бортнянського
«Котигорошко проти вікінгів»: ПРЕМ’ЄРА ВИСТАВИ
Напередодні Різдва у великій залі Ніжинської музичної школи відбувся святковий благодійний концерт на допомогу ЗСУ
Дивовижна прем'єра на Святвечір: у філармонії відтворили концертну програму капели Кошиця
"Сойчине крило": через 67 років після прем'єри повернувся на сцену балет Анатолія Кос-Анатольського на сюжет новели Івана Франка
У харківському метро пройшли концерти зірок оперного театру
Концерт юних віртуозів
Культурна дипломатія в дії
Незламній Україні присвячується
“Лісова пісня” у Будапешті
Урочисте відкриття Конкурсу імені Сліпака пройшло у Львівській філармонії
      © 2008-2024 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
124.jpg